Jacqueline is buying grapes and apples from the Walmart produce section. Grapes are $3 per

Jacqueline is buying grapes and apples from the Walmart produce section. Grapes are $3
per pound and apples are $4 per pound. Jacqueline’s mother gave her $20 to spend. To
determine the combinations of grapes and apples that she can afford to purchase,
Jacqueline wrote the inequality 3 + 4 ≤ 20.
1. Define the variables Jacqueline used based on the context.
Let represent _______________________________________________.
Let represent _______________________________________________.
2. Explain why the inequality sign ≤ makes sense in this context.
3. Graph the inequality 3 + 4 ≤20.
4.The ordered pair (3, −4) is a solution to the inequality 3 + 4 ≤ 20.
Explain why
this is not a viable solution in the context of buying grapes and apples.
5. The ordered pair (4, 2) is a point on the boundary line. Explain what the ordered
pair represents in the situation.