Sam’s Sushi serves only a fixed-price lunch. The price of $9 and the variable cost of $4

Sam’s Sushi serves only a fixed-price lunch. The price of $9 and the variable cost of $4 per meal remain constant regardless of volume. Sam can increase lunch volume by opening and staffing additional check-out lanes. Sam has three choices:
Monthly Volume Range
(Number of Meals) Total
Fixed Costs
1 Lane 0–5,000 $ 26,000
2 Lanes 5,001–8,000 31,000
3 Lanes 8,001–10,000 36,600
Required:
a. Calculate the break-even point(s).
b-1. Calculate the profit (or loss) for each alternative, assuming Sam can sell all the meals he can serve.
b-2. Should Sam operate at one, two, or three lanes?